WSPÓLNIE PRZECIWKO OSZUSTOM

  • 5.02.2018, 15:12
  • red.
WSPÓLNIE PRZECIWKO OSZUSTOM
Policjanci wydziału prewencji polkowickiej komendy policji zorganizowali spotkania z pracownikami placówek bankowych funkcjonujących na terenie naszego powiatu. Celem spotkań było wypracowanie wspólnych metod postępowania w walce oszustami, którzy wyłudzają od osób starszych niejednokrotnie oszczędności całego życia.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych mundurowi z Polkowic spotkali się z pracownikami placówek bankowych. Na spotkaniach omówiono schematy działań oszustów wyłudzających środki finansowe od osób starszych oraz metody przeciwdziałania.

 

Funkcjonariusze uczulali bankowców na fakt, iż są oni ostatnią linią obrony pomiędzy pokrzywdzonymi, a oszustami oraz apelowali o empatię dla osób starszych, zwrócenie uwagi na ich zachowanie oraz wsłuchiwanie się w wypowiedzi. W przypadku podejrzenia, że klient ich banku może być ofiarą oszustów apelowali o konieczność niezwłocznego powiadomienie policjantów.

Przypominamy! Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką seniorów, Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

 

Jak należy postąpić:

- W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi lub funkcjonariuszowi Centralnego Biura Śledczego Policji, należy pilnie poinformować o takiej sytuacji Policję, samodzielnie wybierając numer alarmowy 997 i jeśli jest to tylko możliwe z innego aparatu telefonicznego.

- W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny.

- Nie działać w pośpiechu, odłożyć termin udzielenia pożyczki i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

- Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.

- We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997.

red.
Podziel się:

Pozostałe